مفصل اتصال کابل

sirus 5158 بازدید 11 / 02 / 2020 مقاله


مفصل اتصال کابل

مفصل اتصال کابل

جهت اتصال دو کابل به یکدیگر ، از مفصل (joint) استفاده می گردد . این اتصال ، یا به منظور اتصال دو کابل مجزا از هم و یا جهت ترمیم کابل صدمه دیده ، به نحوی که صدمه به هادی کابل نیز سرایت کرده باشد ، می باشد . لازم به ذکر است که در صورتی که صرفا غلاف نهایی کابل صدمه دیده باشد ، می توان از روکش حرارتی تعمیری (زیپی) (WAS) بهره جست . ساختار و اجزاء مفصل ها ، بنا بر سطح ولتاژی کابل ها و نتیجتا ساختار آن ها ، متفاوت می باشد ، ولی به صورت کلی ، هر آنچه در ساختار کابل وجود دارد ، جایگزینی نیز در مفصل مرتبط دارد . در کابل های مورد استفاده در ولتاژ بیشینه ۰۰۲۱ ولت (Um) که اصطلاحا به آن سطح ولتاژی فشار ضعیف اتلاق می گردد ، ساختار کابل بسیار ساده ، و تنها از یک یا چند هادی از جنس مس یا آلومینیوم ، عایق پلاستیکی غالبا از جنس PVC یا XLPE ، و یک غلاف کلی که هسته های کابل را در بر می گیرد ، تشکیل شده است . بنابر این ، در مفصل مرتبط با این کابل ها نیز سه جزء فوق (جایگزین هادی ، جایگزین عایق هادی ، و جایگزین غلاف نهایی) وجود دارد . در برخی کابل های فشار ضعیف آرمور نیز وجود دارد ، که در مفصل مرتبط به این نوع کابل ها ، قطعه ای جهت ایجاد پیوستگی آرمور دو طرف کابل به کیت مفصل اضافه می گردد .

 

مفصل حرارتی کابل برق

 

بیشتر بخوانید : خدماتی که الو برق ارائه می دهد

 

مفصل کابل های فشار ضعیف ، به صورت کلی دو نوع می باشد:

1-  مفصل حرارتی فشار ضعیف

2-  مفصل رزینی فشار ضعیف

مفصل حرارتی، با توجه به قیمت بسیار پایین تر و نصب سهل تر نسبت به مفصل رزینی، در شرایط عمومی انتخاب ارجح محسوب می گردد. و این نوع مفصل قابلیت استفاده هم در خطوط هوایی و هم در خطوط زمینی را دارا می باشد. مورد استفاده مفصل رزینی، بیشتر در مواردی که کابل در آب غوطه وری دارد می باشد. درون هر کیت مفصل حرارتی، تعداد و سایز مناسب رابط (موف) مناسب جهت اتصال هادی های دو کابل، تعداد و سایز مناسب روکش حرارتی چسبدار ضخیم جهت عایق کاری رابط ها، و یک قطعه روکش حرارتی چسبدار ضخیم دیگر در سایز و طول مناسب جهت جایگزین سازی غلاف نهایی کابل استفاده می گردد. در صورت آرمور دار بودن کابل، قطعه ای نیز جهت ایجاد پیوستگی آرمور کابل به کیت افزوده می گردد.

 

بیشتر بخوانید :

مفصل های رزینی

عیب یابی و تست کابل

آموزش سیم کشی صنعتی

محاسبه سطح مقطع کابل

 

نحوه نصب مفصل حرارتی :

نحوه نصب مفصل حرارتی بدین گونه است که ابتدا غلاف بیرونی دو سر کابل در اندازه مناسب (طبق طول اعلامی در دفترچه راهنمای نصب) جدا می گردد. سپس، عایق هادی های کابل بسته به طول رابط (موف) از هادی های کابل جدا می شود. پس از آن، اقدام به تنظیم هادی، عایق، و غلاف نهایی شود. روکش حرارتی چسبدار ضخیم بزرگ که قرار است جایگزین غلاف نهایی کابل شود، ابتدا داخل کابل می شود. سپس، روکش های چسبدار کوچکتر که نقش عایق هادی کابل را ایفا خواهند کرد، وارد هسته ها می گردند. پس از آن اقدام به اتصال هادی ها به وسیله رابط های موجود در کیت مفصل می گردد. پس از نصب رابط ها به وسیله دستگاه پرس رابط/کابلشو مناسب، روکش حرارتی چسبدار ضخیم کوچک بر روی رابط نصب شده قرار می گیرد و به وسیله سر پیک با منبع بوتان یا پروپان حرارت دیده تا کاملا جمع شده و چسب حرارتی داخل آن روان و ظاهر گردد. این روکش ها، جایگزین عایق کابل می گردند. پس از آن، روکش حرارتی چسبدار ضخیم سایز بزرگ را به وسط کار منتقل نموده و حرارت داده، تا این روکش نیز کاملا جمع و چسب آب بندی درون آن روان گردد.

 

خواص و مزایای مفصل حرارتی :

  • استفاده از تکنولوژی کلدشرینک جهت نصب و بهره برداری سریع
  • کاربری ساده و آسان
  • عدم نیاز به ابزار خاص جهت نصب
  • مقاوم در برابر حلال‌ها و مواد شیمیایی
  • مقاوم در برابر حرارت و رطوبت
  • قابل استفاده برای گستره وسیعی از سایزهای کابل

 

 

گروه فنی مهندسی الو برق پیمانکار تاسیسات برقی در تبریز و شمالغرب کشور در خدمت هموطنان عزیز می باشد .


اشتراک گذاری :مطالب مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *